NAT18.5034
U16 Western Canadian Championships U16 Western Canadian Championships
Mens 2 RUN GS on 3/9/2018
Marmot Basin

Jury

TECHNICAL DELEGATE: Doug Airey, (CAN)
CHIEF OF RACE: Bob Schmidt, (CAN)
REFEREE: Rob Boyd, (CAN)
CHIEF OF COURSE: Dave Meurer, (CAN)
START REF: Ted Wolinski, (CAN)
FINISH REF: Vaughn Shears, (CAN)
RACE ADMIN: Jennifer Shears, (CAN)
CHIEF OF TIMING: Jason Stanvick, (CAN)

Technical Data

START ELEV.: 2035
FINISH ELEV.: 1824
HOMOLOGATION:
APPLIED PENALTY: 280.46
CALC PENALTY: 280.46
F VALUE: 980
COURSE SETTER: Brent Schleppe, (CAN)
# OF GATES: 31
START TIME: 9:45
WEATHER: PARTLY CLOUDY
SNOW: HARD PACK
TEMP (start/finish): -4 / -2
START ELEV.: 2035
FINISH ELEV.: 1824
HOMOLOGATION:
APPLIED PENALTY: 280.46
CALC PENALTY: 280.46
F VALUE: 980
COURSE SETTER: Richard Jagger, (CAN)
# OF GATES: 37
START TIME: 9:45
WEATHER: PARTLY CLOUDY
SNOW: HARD PACK
TEMP (start/finish): -4 / -2
Rank Bib Card Competitor Run1 Run2 Total RPoints
1 22 89021 WHEATLEY Kyra 53.17 52.96 01:46.1 0
2 1 93327 SEMET Maddie 53.91 52.79 01:46.7 5.26
3 11 69366 PALAMAREK Abbey 53.31 53.77 01:47.1 8.77
4 5 67118 MCPHAIL Rory 54.52 54.08 01:48.6 22.81
5 9 69397 STANIER Maya 54.62 54.4 01:49.0 26.69
6 2 82475 CARR Samila 54.2 55.23 01:49.4 30.47
7 13 65824 CHALIFOUX Geoelle 55.2 54.83 01:50.0 36.01
8 7 82616 LEGER Chanel 54.81 55.36 01:50.2 37.31
9 31 72609 SHEPHARD Sarah 54.77 55.61 01:50.4 39.24
10 52 83685 CLARKE Holly 55.31 55.18 01:50.5 40.26
11 20 87596 BAY Bella 55 55.5 01:50.5 40.35
12 10 65446 ROSS Megan 55.56 55.11 01:50.7 41.92
12 4 70985 KOBASIUK Melinda 55.73 54.94 01:50.7 41.92
14 38 69395 SOUTER Kierra 56.09 56.32 01:52.4 57.99
15 17 83677 NOVAK Gabriella 56.43 56.06 01:52.5 58.73
16 28 82529 BORDER Jamie 56.49 56.09 01:52.6 59.56
17 14 83361 DOIRON Katie 56.96 55.96 01:52.9 62.7
18 12 68647 NUTTALL Sasha 56.71 56.22 01:52.9 62.79
19 18 82535 KALUDJERCIC Katarina 56.27 56.68 01:53.0 62.98
20 30 80113 WADEY Julia 56.66 56.62 01:53.3 66.02
21 26 87601 MILLER Amanda 55.89 57.79 01:53.7 69.72
22 48 69356 MOORE Kaitlyn 55.9 58 01:53.9 71.75
23 37 73014 ARCHAENI Annette 56.56 57.36 01:53.9 71.93
24 46 93330 TESS Mahony 56.06 58.02 01:54.1 73.41
25 27 82502 KOLES Emily 56.47 57.76 01:54.2 74.8
26 29 82615 LEGER Tiffanie 57.63 57.52 01:55.1 83.29
27 15 82609 STEFANI Sage 57.04 58.62 01:55.7 88
28 47 79049 CORNELIUS Lucy 57.44 58.41 01:55.9 89.75
29 36 82899 BRULOTTE Amelie 57.84 59.11 01:57.0 99.91
30 35 82589 THEMENS Mackenzie 58.33 59.17 01:57.5 104.99
31 41 82538 HEINTZMAN Paige 58.67 59.96 01:58.6 115.42
32 51 69937 LOCKE Haley 58.06 01:00.6 01:58.7 115.7
33 44 76901 GUSHATY Larissa 58.95 01:00.0 01:59.0 118.66
34 50 87575 LAI Dee Dee 59.47 01:00.2 01:59.6 124.66
35 43 82456 CALLAGHAN Samantha 59.69 59.98 01:59.7 125.03
36 45 71586 CLAYTON Ella 01:01.6 01:04.1 02:05.8 181.26
37 42 85977 WHITTY Amy 01:02.8 01:04.7 02:07.6 197.79
38 49 87571 GOLDBERG Sloane 01:03.5 01:04.3 02:07.8 199.64
39 56 80125 YOUNG Mia 01:06.9 01:07.4 02:14.3 259.94
999 6 82667 ROGERS Noa DNS 0
999 16 70255 LUNTLEY Madeleine DNS 0
999 53 86885 MULLEN Anne DNS 0
999 54 65786 ACKIMENKO Courtney DNS 0
999 21 65451 SANGWINE Tess DNF 56.49 0
999 19 65485 STADLER Rory DNF 0
999 25 77556 GASIENICA Claudia DNF 58.93 0
999 40 65920 LEBLANC Lauren DNF 0
999 39 69958 SHEPHERD Kassandra DNF 0
999 55 87511 SCHWEIGER Jacquie DNF 0
999 32 82691 JOHANNESSEN Lotte 01:05.2 DNS 0
999 8 65280 LOMAS Caroline 53.94 DNF 0
999 23 70071 MCLAUGHLIN Paige 53.94 DNF 0
999 34 65589 WHITMORE Lauren 57.87 DNF 0
999 24 88731 MACLEOD Kaitlyn 56.95 DNF 0
999 3 82639 HUMPHREYS Sophia 56.61 DNF 0

RESULTS GENERATED BY: Split Second Timing 6.81
LIST USED: NAT1815_09_03_2018.TXT